Aktualności

Koronawirus: EKZZ wzywa do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom!

W reakcji na rozwijającą się epidemię wirusa COVID-19 Komitet Wykonawczy Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych wezwał pracodawców do stosowania wszelkich niezbędnych procedur by chronić zdrowie pracowników w miejscu pracy. Z kolei od rządów oczekuje się, że zapewnią one, iż pracownicy zmuszeni do poddania się kwarantannie lub zawieszający pracę ze względu na konieczność opieki nad bliskimi, nie będą musieli obawiać się o bezpodstawne zwolnienia z pracy lub utratę wynagrodzenia.

INFORMACJA PRACOWNIK - PRACODAWCA - COVID 19

Kierownictwo Rady Krajowej przekazuje poniżej kilka informacji, opracowanych przez Dział Prawny, które mogą być przydatne pracownikom w związku z nową sytuacją epidemiologiczną.                                                                                                      

Epidemia rozprzestrzenia się

Koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej. Odnotowywane są kolejne ofiary śmiertelne. Przybywają nowe przypadki zarażenia. Rośnie liczba kierowanych na kwarantannę. Górnicze spółki  wdrażają procedury kryzysowe, by jak najlepiej zabezpieczyć pracowników.

(Nie)sprawiedliwa transformacja

Związek Zawodowy Górników w Polsce uważa, że zapisy w  Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiające Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji są zbyt rygorystyczne i mogą doprowadzić do spadku wydobycia i likwidacji miejsc pracy. Stąd apeluje do premiera Morawieckiego o działania na rzecz ich zmiany.

Nie będziemy się bezczynnie  przyglądać planom likwidacji trzech kopalń

Strona związkowa punktuje rzekome oszczędności  płynące z pomysłu Polskiej Grupy Górniczej utworzenia mega kopalni z kopalń Wujek, Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic. - W piśmie do premiera jasno wyjaśniamy, dlaczego pomysł kopalni zespolonej jest nie do przyjęcia – mówi nam Sebastian Czogała – wiceprzewodniczący ZZG w Polsce. Naszym zdaniem plan przedstawiony nam przez przedstawicieli zarządu spółki był niekompletny, niemerytoryczny i nieprzygotowany. Zamiast  rozwiać nasze wątpliwości, przyczynił się do powstania jeszcze większej ilości pytań oraz wątpliwości – mówi wiceprzewodniczący Czogała.

 

Protest zawieszony. Co dalej?

Protest w Polskiej Grupie Górniczej zawieszony. Porozumienie podpisane. Rozpoczynają się rozmowy dotyczące pomysłu łączenia kopalń. Górnicy czekają też na nowy model funkcjonowania branży górniczej i energetycznej.