Aktualności

Dość chaosu z testami

Górnicy mają już dość chaosu z testami i ich wynikami. Termin oczekiwania przeciąga się. Testy giną. Kwarantanna przedłuża się. Pracownicy nie mogą wrócić do pracy. Rada Krajowa ZZG w Polsce interweniuje u wojewody śląskiego.

Walcząc o chleb górnicy dadzą z siebie wszystko

- O dramatycznej sytuacji w górnictwie, o epidemii i determinacji górników w walce o chleb – z Sebastianem Czogałą – wiceprzewodniczącym Rady Krajowej ZZG w Polsce oraz przewodniczącym ZOK ZZG w Polsce w Polskiej Grupie Górniczej – rozmawia Jarosław Bolek. 

Statystyczna żonglerka

W przeliczeniu na 1 milion mieszkańców w Polsce przeprowadzono zaledwie 15 225 testów. To ogon europejskiej klasyfikacji. W Islandii wykonano  10-krotnie więcej testów na 1 mln mieszkańców. W innych krajach również kilkakrotnie więcej.

Walki o pracownika nie odpuścimy

Trwają negocjacje w PG Silesia. Dotyczą obniżenia wynagrodzenia o 10 proc. To bowiem  podstawowy warunek, by czeski  właściciel dalej finansował funkcjonowanie kopalni do 2021r, do momentu wybrania ścian, które są rozcięte.

Koronawirus ogranicza prace w kopalniach

Nie słabnie epidemia koronawirusa. Na świecie jest już ponad 3 mln zachorowań. Zmarło  230 tys. osób. W Polsce mamy ok. 13 tys. zakażonych i 650 zgonów. Koronawirus nie odpuszcza również górnikom.  Oficjalne statystyki podają, że u ok. 160 pracowników kopalń potwierdzono koronawirusa z 8 kopalń. Zaś na kwarantannie przebywa grubo ponad 1000 osób. W kopalniach Jankowice i Staszic wstrzymano nawet wydobycie.