Aktualności

Jubileusz 35-lecia OPZZ

- Powstanie OPZZ stworzyło pole działania dla autentycznych społeczników, ludzi wrazliwych na krzywde i niesprawiedliwosc, ale i wizjonerów – powiedział podczas gali – Andrzej Radzikowski – przewodniczacy centrali.

„Babskie fedrowanie”, czyli jeden dzień z życia górnika

14 listopada 2019 r grupa pracowników firmy Górniczego Przedsiębiorstwa Inwestycyjnego Sp. z o.o. w towarzystwie pracowników kopalni „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie „Ruch „Borynia” zjechała na poz. 950 m, najgłębszy dostępny poziom na Ruchu Borynia. Zgodę na zjazd wydał zarząd spółki JSW S.A., ponieważ dotyczyła ona kobiet. Celem zjazdu na dół  kopalni było zapoznanie pań pracujących na co dzień w dziale kadr, księgowości i dziale energomechanicznym z warunkami w jakich pracownicy firmy GPI Sp. z o.o. wykonują swoje codzienne czynności.

Co dalej z górnictwem?

Likwidacja Ministerstwa Energii budzi w środowisku górniczym wiele kontrowersyjnych opinii.  Jedni eksperci wychwalają pomysł i widzą same superlatywy. Innym nasuwają się złe skojarzenia     i spekulacje, co do przyszłości kopalń. Powracają obawy, że to marginalizacja branży a przecież wiele górniczych spraw wciąż wymaga naprawy. 

Ponad 1,5 miliona gospodarstw żyje w ubóstwie energetycznym

Według badań 34 proc. korzystających z ogrzewania węglem gospodarstw domowych wydaje co najmniej 10 proc. swoich dochodów na zakup tego surowca. To ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych, czyli około 4,5 miliona osób – wynika z badania pt. „Wydatki na zakup węgla w gospodarstwach domowych w sezonie 2018/2019” przeprowadzonego przez Kantar Polska na wniosek Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Kryzys u progu


Jastrzębska Spółka Węglowa zaczynać oszczędzać. U progu widać już kryzys. Cena węgla koksowego spadła do ok. 120 dolarów. Jest mała sprzedaż węgla.

 

 

Odchodzą na wieczną szychtę

Mają dwadzieścia, trzydzieści czy czterdzieści lat. Są samotni lub mają żony i dzieci. Giną, bo zawinił drugi człowiek lub matka natura. Odchodzą na wieczną szychtę. Górnik to wciąż niebezpieczny zawód.

Zalewa nas węgiel z importu

Z roku na rok rośnie import węgla. Również w 2019 zapewne padnie rekord, bo od stycznia do listopada bieżącego roku sprowadzono już do Polski niemal 18 milionów ton węgla. Ok. 70 proc. importowanego surowca pochodzi z Rosji. Przypomnijmy, że rok temu sprowadzono rekordowe prawie 20 mln ton, z czego prawie 13,5 mln ton przyjechało z Rosji. Niestety apele i postulaty Związku Zawodowego Górników w Polsce i pozostałych górniczych związków wciąż giną w gąszczu rządowych obietnic i planów.