Aktualności

Sejm za górnikami

14 kwietnia Sejm przegłosował uchwałę potępiającą rozporządzenie metanowe w obecnym kształcie. Za rezolucją potępiającą głosowało 444 posłów, przeciw było 5 posłów a jeden się wstrzymał. To jasny sygnał dla europosłów, że Polska broni swoich kopalń i nie zgadza się na drakońskie metody ekspresowego zamykania kopalń.

Jednym głosem ws.metanu

Związki zawodowe walczą na różnych frontach, żeby zablokować procedowane w Parlamencie Europejskim rozporządzenie dotyczące redukcji emisji metanu. Zgodnie z proponowanymi zapisami, od 2027 roku w kopalniach węgla kamiennego miałaby obowiązywać norma emisji 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla, a od 2031 roku norma emisji 3 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla.

Wbrew interesom Polski

Związek Zawodowy Górników w Polsce już w 2020 roku ostrzegał, że „zielona UE” będzie chciała włączyć emisję metanu do walki z górnictwem.  Wówczas nikt z rządu nie przejął się naszymi apelami. Dzisiaj wszyscy  ocknęli się z letargu, ale czy nie za późno?

Wyrok na górnictwo

Jeśli zostaną wprowadzone planowane limity  emisji metanu dla kopalń, Polsce grożą masowe zwolnienia, bezrobocie w regionach górniczych, ale także blackouty, ubóstwo energetyczne i braki w dostawach prądu.

Turecki armagedon

- Dramatyczne liczby zabitych i jeszcze gorsze widoki tam na miejscu. Jak po wojnie. Wielkie gruzowisko. Martwe dzieci w łóżeczkach. Zmiażdżone ciała, uśmiercone pod zwałami budowli – relacjonuje „Górnikowi” ratownik górniczy – uczestnik akcji poszukiwawczo-ratowniczej po trzęsieniu ziemi w Turcji.

Czekają na czytelny program wsparcia

Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce domaga się  niezwłocznego  przekazania projektu na temat „dodatkowego systemu wsparcia dla specjalistycznych przedsiębiorstw górniczych kooperujących z górnictwem”, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Zgrzytów nie potrzebujemy

Od 1 stycznia Tauron Wydobycie jest samodzielną spółką Skarbu Państwa. O nowej rzeczywistości i problemach tykających niczym bomba zegarowa - z Jackiem Wandzlem - przewodniczącym ZZG w Polsce w ZG Sobieski - rozmawia Jarosław Bolek.

 

Wspólnie dla lepszej przyszłości

- Czas mija a frustracja różnych grup zawodowych pogłębia się. Lont tli się  w coraz to innych branżach i nie zdziwiłbym się gdyby doszło do wybuchu. Obecna ekipa rządowa nie chce otwierać  kolejnych drzwi z nowymi kontrowersjami, które mogłyby spowodować konflikt, zatem gra na zwłokę. Jak się wydaje do jesieni 2023r , do wyborów. Odpowiedzialny rząd tak jednak nie prowadzi polityki. A jeśli chodzi o politykę tzw. sprawiedliwej transformacji to wydaje mi się, że to jest yeti. Wszyscy o niej mówią, ale nikt jej nie widział. Obecny rząd i całe 8 lat rządzenia pokazują, że to czas przespany. Gdyby poważnie  traktowano partnerów społecznych - związki zawodowe, to sytuacja byłaby inna niż mamy obecnie – mówi „Górnikowi” nowy Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych dr Piotr Ostrowski.