Będą więcej zarabiać

Od 1 lipca pracownicy PG Silesia będą więcej zarabiać. Związki zawodowe doszły do porozumienia z nowym właścicielem kopalni.

Jak poinformowała „Górnika” Mariola Miodońska – przewodnicząca ZZG w Polsce w  PG Silesia związki zawodowe doszły do porozumienia podczas rozmów płacowych z nowym właścicielem kopalni.  pracownicy będą więcej zarabiać. Jak mówi nam przewodnicząca Miodońska zgodnie z porozumieniem od 1 lipca wraca zawieszona w ubiegłym roku premia w pełnej wysokości. Przypomnijmy był to warunek poprzedniego właściciela, aby kopalnia mogła dalej funkcjonować. - W przeciwnym razie byłoby już dawno po kopalni Silesia. A tak mamy nowego właściciela – firmę Bumech, nowe nadzieje na długie fedrowanie i lepsze warunki płacowe – mówi nam przewodnicząca ZZG w Polsce w czechowickiej kopalni.

Wraca więc 15 proc. premia, która wyczerpuje nasze roszczenia płacowe. Suma summarum ( w rezultacie) ludzie będą mieć wynagrodzenia o 10 proc. wyższe. Zaś węgiel będzie wypłacony w dwóch ratach do końca czerwca – pierwsza rata i do końca września – druga. Udało się przywrócić wcześniej ubiegłoroczne obostrzenia finansowe. Miały one bowiem obowiązywać do końca 2021roku. Wzrasta  również wartość kartek żywieniowych z 20 zł do 25 zł.

- Mam nadzieję, że ubiegły rok pełen wyrzeczeń dla pracowników w związku z groźbą likwidacji, która ostatecznie zakończyła się zmianą czeskiego właściciela na właściciela firmy Bumech, odejdzie w zapomnienie. Lepsze warunki płacowe, które wywalczyliśmy to realny pieniądz, który na pewno przyda się w rodzinnych budżetach naszych pracowników i ich rodzin – komentuje większe zarobki górników przewodnicząca Miodońska.

JB