Integracja górniczych rodzin

W malowniczej scenerii Wisły odbył się XXIX Złaz Górski ZZG w Polsce. Wzięło w nim udział kilkaset związkowych rodzin z 13 organizacji zakładowych z całego kraju. Najliczniejszej stawili się związkowcy z Tauron Wydobycie, KWK Ruda i KWK ROW Ruch Marcel.

Jak powiedział „Górnikowi” przewodniczący ZZG w Polsce zwycięskiej drużyny z jaworznickiej kopalni w złazie wzięło udział łącznie 164 osoby, w tym również rodziny z małymi dziećmi. - Kiedy wyruszaliśmy z Jaworzna wczesnym rankiem lał deszcz i kiepsko zapowiadał się cały wypad w góry. Jednak na miejscu wszystko się zmieniło. Szliśmy żółtym szlakiem z Salmopolu przez Smrekowiec, Gościejów, Trzy Kopce, by po trzech godzinach zejść do Wisły. Mieliśmy przepiękną słoneczną pogodę, która zachęcała do wędrowania górskimi szlakami i późniejszej integracji w przepięknym amfiteatrze – powiedział Jacek Wandzel - przewodniczący Tauron Wydobycie.

Uczestnicy na zakończenie górskich wędrówek beskidzkimi szlakami spotkali się w amfiteatrze, by tu brać udział w konkursach oraz skorzystać z bogatego repertuaru artystycznego przygotowanego przez organizatorów. Niesamowitą oprawę stworzył znany artysta, wokalista i kompozytor Zbyszek Lemański wraz ze swoim zespołem, którzy podbili serca złazowiczów. Ci bawili się wyśmienicie przy jego kolejnych odsłonach prezentujących znane przeboje. Wokół amfiteatru odbywały się konkursy. Mężczyźni i kobiety rywalizowali w standardowym już konkursie przeciągania liny, który jak zawsze dostarczył mnóstwa emocji do samego końca zmagań. Ostatecznie najlepsze żeńskie zespoły to: pierwsze miejsce GPI Rybnik, drugie KWK Pniówek, a  trzecie Tauron Wydobycie z Jaworzna. Z kolei najlepszymi  strongmeni  okazali się, po raz pierwszy w historii złazów, zawodnicy z LW Bogdanka, drugie miejsce przypadło kopalni Marcel, a trzecie  GPI Rybnik. Nie zabrakło również konkursów w wieloboju rodzinnym, dla młodzieży, kobiet i mężczyzn. Najmłodsze dzieci mogły skorzystać z animacji i wielu zabaw. Zaś na scenie oprócz show muzycznego Zbyszka Lemańskiego i zespołu, przy których zlazowicze bawili się wspólnie znakomicie, wszyscy mogli podziwiać parę mistrzów tańca towarzyskiego, czy też młodą tancerkę i breakdancera, który jesienią wystąpi w jednym z telewizyjnych programów. Seniorem złazu została Pani  Ela z KS Wieliczka, zaś juniorem Stasiu z KWK Marcel.

W złazie wzięli oczywiście udział Dariusz POTYRAŁA – przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce i wiceprzewodniczący Sebastian CZOGAŁA i Arkadiusz SIEKANIEC. Trudno zapomnieć o Bożenie Gawryluk – dyrektorce Biura Rady Krajowej - głównej organizatorce i jej ekipie, która zbierała owacje za super przygotowany złaz. Na scenie pojawił się również przewodniczący Rady Miasta Wisła Janusz Podżorski, który w kilku słowach podziękował za górniczy trud uczestnikom i zapraszał do częstego odwiedzania miasta i Beskidów.

Złaz zakończył się wręczaniem pucharów, medali i prezentów dla najlepszych w poszczególnych konkursach oraz dla zwycięskich organizacji, które najliczniej stawiły się na trasie XXIX Złazu Górskiego ZZG w Polsce w Wiśle.

Konkurs rodzinny: III miejsce - KWK Pniówek, II miejsce - KWK Marcel, I miejsce - KWK Marcel.

Konkurs dla kobiet: III miejsce - KWK Marcel, II miejsce - KWK Marcel, I miejsce - KWK Mysłowice Wesoła.

Konkurs dla mężczyzn: III miejsce - KWK Murcki Staszic, II miejsce - PG Silesia, I miejsce - KWK Marcel.

Konkurs dla młodzieży: III miejsce: KWK Marcel, II miejsce - PG Silesia, I miejsce - KWK Marcel.

Konkurs dla dzieci: III miejsce - KWK Marcel, II miejsce - PG Silesia, I miejsce - Tauron Wydobycie.

Lista drużyn: KWK ROW Ruch Chwałowice, Węgiel „Bogdanka” S.A., Przedsiębiorstwo Surowców Skalnych „Bazalt Gracze” Spółka z o.o., GPI Spółka z o.o., KWK ROW Ruch Marcel, KWK Murcki – Staszic, KWK „Mysłowice-Wesoła”, KWK „Pniówek”, KWK „Ruda”, KWK „Piast”, Tauron Wydobycie, Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia”, Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A.

Partner imprezy: Fundacja „Unia Bracka”. Sponsorzy: Polska Grupa Górnicza S.A., GSU Ubezpieczenia, Nadwiślańska Agencja Turystyczna Spółka z o.o., Firma Handlowa „U Joli” Jolanta Ficek.

Jarosław Bolek