Jubileusz 35-lecia OPZZ
- Powstanie OPZZ stworzyło pole działania dla autentycznych społeczników, ludzi wrazliwych na krzywde i niesprawiedliwosc, ale i wizjonerów – powiedział podczas gali – Andrzej Radzikowski – przewodniczacy centrali.
Rada OPZZ
27 listopada odbyło się jubileuszowe posiedzenie Rady OPZZ, na którym wybrano nowego wiceprzewodniczącego OPZZ. Został nim przewodniczący Rady OPZZ województwa opolskiego Sebastian Koćwin.
W związku z okupacją, w tym czasie, siedziby Polskiej Grupy Górniczej PGG S.A., na wniosek szefa branży OPZZ Górnictwo i Energetyka Dariusza Potyrały rada omówiła sytuację pracowników w spółce i zaapelowała o pilne podjęcie rozmów, solidaryzując się z protestującymi. W kolejnej części posiedzenia Rada omówiła także sytuację pracowników huty ArcelorMittal Poland S.A. w Krakowie.
W ostatniej części spotkania, udział wziął Dariusz Mińkowski, zastępca Głównego Inspektora Pracy. Rada OPZZ omówiła sprawozdanie Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2018 w kontekście pracy związków zawodowych.
Gala jubileuszowa
Z kolei w teatrze „Sabat” w Warszawie, odbyła się jubileuszowa gala z okazji jubileuszu 35-lecia OPZZ, którą poprowadzili wiceprzewodniczący OPZZ: Barbara Popielarz i Piotr Ostrowski. Oprócz związkowców reprezentujących organizacje zrzeszone w centrali, w tym ZZG w Polsce, w uroczystej gali wzięło udział wielu znamienitych gości i wieloletnich współpracowników OPZZ, na czele z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, przedstawicielami sejmu i rządu różnych opcji politycznych, instytucji państwowych. Nie zabrakło również Luka Visentiniego, sekretarza generalnego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.
Podczas wystąpienia Andrzej Radzikowski – przewodniczący OPZZ powiedział, że powstanie OPZZ stworzyło pole działania dla autentycznych społeczników, ludzi wrażliwych na krzywdę i niesprawiedliwość, ale i wizjonerów widzących potrzebę i możliwości poprawy warunków życia i pracy. Zwrócił również uwagę, że to dzięki konsekwentnej pracy OPZZ, z inicjatywy posłów OPZZ, znowelizowano między innymi prawo pracy, wprowadzając 5-dniowy, 40 godzinny tydzień pracy, doprowadzono do ograniczenia umów śmieciowych, zwiększono płacę minimalną i wprowadzono minimalną stawkę godzinową. To przedstawiciele OPZZ budowali podstawy systemu dialogu społecznego, począwszy od Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, aż do obecnej Rady Dialogu Społecznego. Oprócz historii, przewodniczący nawiązał również do przyszłości. - Wiele pracy jeszcze przed nami, - mówił, wciąż walczymy o prawo do emerytur stażowych – 35 lat dla kobiet, 40 dla mężczyzn i niewygasający charakter emerytur pomostowych; wyższe wynagrodzenia; niższe podatki dla najmniej zarabiających; godne życie na emeryturze. Z kolei Rajmund Moric, były przewodniczący Grupy Inicjatywnej i uczestnik Zjazdu w Bytomiu w 1984 w swoim wystąpieniu przybliżył zebranym kuluary pracy nad powołaniem do życia Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Następnie życzenia i gratulacje składali goście przybyli na jubileusz. Po oficjalnych przemówieniach gości rozpoczęła się ceremonia odznaczeń osób, które swoimi działaniami przyczyniły się do rozwoju Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.