Nagroda dla górników Bogdanki

Do końca stycznia pracownicy Bogdanki otrzymają nagrodę specjalną – za wyniki produkcyjne. Dzięki ZZG w Polsce, Solidarności i Kadrze, które wynegocjowały i podpisały 5 stycznia porozumienie dotyczące  podwyższenia puli na wypłatę nagrody w związku z przekroczeniem wyniku produkcyjnego, budżet ten zostanie zwiększony z 20 do 25 mln zł.

Oznacza to, że średnia wysokość nagrody specjalnej wzrośnie do ok. 5 tys. zł brutto.  Na początku nowego roku spółka przedstawiła wyniki, które potwierdzają, że produkcja wyniosła rekordowe 9,9 mln t węgla. Dokładna kwota w przypadku każdego pracownika będzie zależała od rodzaju wykonywanej pracy – najwięcej dostaną górnicy. Zasadniczym kryterium będzie też liczba przepracowanych dniówek – dodał Jadwiżuk.

O tym, że pracownicy LW Bogdanka nagrodę specjalną wiadomo było już w grudniu. Wtedy związkowcy wynegocjowali, że przy osiągnięciu wyniku produkcyjnego w wysokości 9,6 mln t węgla średnia wysokość nagrody wyniesie ok. 4 tys. zł brutto. Ustalono również kwota zostanie zwiększona, jeśli produkcja przekroczy ten poziom.

21 grudnia zakończyły się negocjacje płacowe spisaniem porozumienia między stroną społeczną a zarządem spółki. Żadna ze stron nie zgłaszała zastrzeżeń. Jednak następnego dnia, kiedy miało dojść do złożenia podpisów ZZ „Przeróbka” odmówił złożenia podpisu i porozumienie zawisło w próżni. Pozostałe organizacje ze zdziwieniem przyjęły takie stanowisko, tym bardziej, że wcześniej przedstawiciel „Przeróbki” nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń. - Aktualnie trwają rozmowy między zarządem spółki a poszczególnymi związkami oraz między poszczególnymi organizacjami związkowymi. Mamy nadzieję, że jednak dojdzie do całkowitego porozumienia. I podwyżka dla pracowników obejmie jeszcze styczeń – powiedział 18 stycznia „Górnikowi” Grzegorz Jadwiżuk – przewodniczący ZZG w Polsce w LW Bogdanka. Chodzi o wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia  do kwoty 9 892,44 zł, czyli o ok.10 proc. w stosunku do obecnej sumy – dodaje przewodniczący ZZG w Polsce.

Jarosław Bolek