Największym bogactwem jest pracownik

-  Bardzo dużym problemem są braki kadrowe. Zarząd JSW musi sobie zdać sprawę, że jest to sprawa do załatwienia na już. Pracodawca musi zrozumieć, że największym bogactwem jest pracownik, który w pełni utożsamia się z zakładem pracy – mówi w wywiadzie dla „Górnika” Piotr Drozd – przewodniczący ZZG w Polsce w KWK Pniówek

Jarosław Bolek: 20 kwietnia w kopalni Pniówek doszło do górniczej katastrofy. Zginęło 9 górników i ratowników górniczych. 9 wciąż pozostaje pod ziemią i uznawanych jest za zaginionych. Jak wygląda sytuacja na dzisiaj?

Przewodniczący Piotr Drozd: Niestety katastrofy w górnictwie to coś od czego do tej pory nie udało nam się uciec. Nie chcę tutaj wypowiadać wielu słów w tej sprawie. Każdy z nas głęboko i po swojemu przeżywa to zdarzenie, które niestety jeszcze trwa. Bardzo zależy nam na dokładnym wyjaśnieniu przyczyn tej tragedii. W komisjach pracują przedstawiciele ZZG w Polsce.

- Katastrofa to przede wszystkim dramat rodzin górniczych, a jak wygląda praca kopalni po wypadku?

- Kopalnia to nasze miejsce pracy, z tej pracy utrzymujemy siebie i nasze rodziny. Spędzamy tutaj 1/3 naszego życia. Każdemu z nas zależy, aby bezpiecznie przepracować swoją zmianę i w zdrowiu wrócić do domów i naszych rodzin.

-  Kopalnia Pniówek, cała spółka JSW, wydobywa przede wszystkim węgiel koksujący. To surowiec strategiczny (krytyczny) w UE. Czy dzięki temu górnicy mogą spokojniej pracować, nie bojąc się o swoje miejsca pracy jak to ma miejsce w kopalniach węgla energetycznego, gdzie wciąż panuje chaos?

- Stabilizacja i pewność o swoje stanowisko pracy jest niezmiernie ważnym elementem. Pozwala skupić się na wykonywanej pracy, co w bezpośredni sposób przekłada się na bezpieczeństwo i zaangażowanie. W chwili obecnej wydaje się, że JSW ma tą stabilizację i możemy pracować spokojnie. Czasy jednak są niepewne i zawsze trzeba oczekiwać nieoczekiwanego. Proszę zwrócić uwagę na kopalnie, które wydobywają węgiel energetyczny jak ich statut zmienił się w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

- Kopalnia to przede wszystkim górnicy. Jak wyglądają wynagrodzenia i sprawy pracownicze? Z perspektywy kopalń np. PGG, to godne płace.

- W lipcu został zrealizowany trzeci punkt porozumienia płacowego zawartego w styczniu 2022 r dotyczącego realizacji polityki płacowej w JSW, nagroda jednorazowa. Nagroda, która wzbudziła wiele emocji i dyskusji zwłaszcza wśród osób nie związanych z górnictwem. Nagroda, na którą w pełni zasłużyliśmy i na którą sami wypracowaliśmy środki. Szkoda, że nie było takiego zainteresowania tych osób w momencie, kiedy dla ratowania JSW górnicy oddawali barbórkę, czternastkę czy węgiel. Zwróćmy uwagę ,że nagroda stanowi 10 % osiągniętego zysku, rekordowego w historii JSW. Trzeba pamiętać o tym, że tegoroczne podwyżki wynagrodzenia i nagroda pozwoli jedynie na utrzymanie wartości siły nabywczej zarabianych przez nas pieniędzy i to obawiam się, że nie w pełni.

- Jakie są najważniejsze wyzwania dla kopalni? I te pracownicze i te inwestycyjne…

- Najważniejsza sprawą jest zabezpieczenie i przygotowanie na przyszłość frontu prac, stale musimy inwestować, aby móc wydobywać, a co za tym idzie, zarabiać . Bardzo dużym problemem są braki kadrowe. Zarząd JSW musi sobie zdać sprawę, że jest to sprawa do załatwienia na już !!! Konieczne jest wprowadzenie jasnych i przejrzystych kryteriów dla pracowników SIG-u, kiedy staną  się pracownikami kopalń. Jesteśmy zdecydowanie przeciwko takiemu stanowi rzeczy jaki jest w tej chwili. Pracodawca musi zrozumieć, że największym bogactwem jest pracownik, który w pełni utożsamia się z zakładem pracy.

- Jak działa nasza organizacja związkowa ZZG w Polsce w KWK Pniówek? Co oferuje pracownikom? Jak próbuje zachęcić do udziału  w życiu społeczności związkowej?

- Głównym celem działalności naszej organizacji jest dbanie o szeroko rozumiane interesy naszych członków i pracowników. Ważną sprawą jest, aby członek związku jak najczęściej i chętnie przychodził do siedziby związku, nie tylko wtedy, kiedy jest "sprawa do załatwienia", ale również porozmawiać o codziennej pracy, sprawach osobistych, czy o pomysłach na funkcjonowanie związku. Mamy szereg propozycji dla naszych obecnych i przyszłych członków związku, wiele świadczeń statutowych, propozycji wspólnego spędzania czasu przez organizację wspólnych wyjazdów, wyjść do kina, imprez oddziałowych, itp.

- Dziękuję za rozmowę.

Jarosław Bolek