Nie będzie manifestacji

Reprezentatywne Organizacje Związkowe w Tauron Wydobycie zrezygnowały z zapowiadanych manifestacji pod siedzibami spółki w Jaworznie i Katowicach. Powód: szybka reakcja Rady Nadzorczej i rezygnacja wiceprezesa ds. technicznych w spółce na żądania związków.

7 października pod siedzibami Taurona Wydobycie w Jaworznie i Tauron Polska Energia w Katowicach miały się odbyć manifestacje zapowiadane przez  reprezentatywne organizacje związkowe. Powód: brak reakcji ze strony Rady Nadzorczej i ministerstwa energii na związkowe monity dotyczące  łamania prawa i bezpieczeństwa pracy. Związkowcy, jak czytamy w komunikacie, protestowali między innymi: przeciwko łamaniu zapisów Kodeksu Pracy, łamaniu zapisów ZUZP  dotyczących bezpieczeństwa pracy, łamaniu Regulaminów  Pracy, bezprawnemu niewydawaniu  „wybitek”  za przepracowane niedziele oraz soboty. Inne zarzuty strony społecznej, to: zwalnianie górników za chorobowe oraz drastyczne  pogorszenie się  warunków pracy wynikających z złego zarządzania. W efekcie domagali się odwołania wiceprezesa ds. technicznych Tomasza Dudy.

W odpowiedzi na zagrożenie protestem, już 4 października zebrała się Rada Nadzorcza spółki. Rezygnację z pełnienia funkcji złożył dotychczasowy wiceprezes zarządu ds. technicznych Tomasz Duda. Stąd też i decyzja o odwołaniu manifestacji. Związkowcy mają nadzieję, że zmiany personale pociągną za sobą również zmianę podejścia do zasad bezpieczeństwa pracy, które będą realizowane przez zarządzających kopalniami w Tauron Wydobycie.

Jarosław Całka