Pakiet klimatyczny to gigantyczny wzrost kosztów życia
22 października Rada Krajowa ZZG w Polsce skierowała swoje uwagi do stanowiska rządu odnośnie pakietu klimatycznego.
Związek nie zostawia suchej nitki na pakiecie regulacji wynikający z „Fit for 55” do pakietu klimatycznego, które wprowadzają drastyczne przepisy dla państw unijnych. Pakiet jest źródłem bardzo poważnych zagrożeń dla polskiej gospodarki. Wpłynie na gigantyczny spadek standardu życia obywateli, wzrost bezrobocia, zwiększenie obszaru biedy oraz wykluczenia energetycznego – uważa ZZG w Polsce.
Odnośnie podatku granicznego, który ma wyrównać konkurencyjność europejskiego przemysłu nie powinien skutkować likwidacją darmowych uprawnień do EU ETS. Istnieje zagrożenie, że spowoduje on wzrost cen, np. cementu, energii elektrycznej, nawozów, żelaza, stali czy aluminium. Rada Krajowa uznaje również za niedopuszczalne wycofywanie bezpłatnych uprawnień do emisji oraz likwidację rekompensat dla sektorów energochłonnych. Związek sprzeciwia się także wprowadzeniu systemu handlu uprawnieniami do emisji dla transportu drogowego i budynków. Spadek konkurencyjności może skutkować masowymi odłączeniami gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych od ciepła systemowego i tym samym wpływać na jakość powietrza. Istnieje poważne ryzyko upadłości przedsiębiorstw działających na rynku ciepłowniczym. Polska powinna dążyć do możliwie najdłuższego przedłużenia wejścia w życie tych regulacji, które zlikwidują dziś efektywne energetycznie systemy ciepłownicze oparte o układy: kotły węglowe plus turbiny .
W przeciągu kilka lat w naszym kraju niemożliwe będzie całkowite zastąpienie źródeł węglowych ani OZE. Rada Krajowa uznaje również za niedopuszczalną likwidację finansowania ze środków Funduszu Modernizacyjnego inwestycji wykorzystujących gaz ziemny, w tym gaz z odmetanowania kopalń w sektorze ciepłowniczym. W efekcie brak jest wystarczających rozwiązań chroniących przed nieograniczonym wzrostem cen uprawnień do emisji. A to powoduje spekulacje. Odnotowany w ostatnim roku ogromny wzrost cen uprawnień do emisji EU ETS jest zagrożeniem dla najniżej i słabo zarabiających grup społecznych. Rząd powinien chronić obywateli przed spekulacją w handlu pozwoleniami na emisję.
Rada Krajowa ZZG w Polsce uważa, że brakuje dokładnych badań, jak podniesienie celów klimatycznych wpłynie na społeczeństwo. A jak widać z wszystkich przesłanek grozi społeczeństwu bieda i bezrobocie.
Poza tym wprowadzenie takich rygorystycznych celów klimatycznych bez innych państw świata spowoduje brak konkurencyjności europejskiej gospodarki przy jednoczesnym gwałtownym wzroście kosztów życia mieszkańców.