POMAGAMY

Organizacje Związku Zawodowego Górników w Polsce wspierają walkę z koronawirusem. W miarę swoich możliwości włączają się w różne akcje pomocowe, jak np. Pomoc dla śląskich szpitali, szycie maseczek, czy też rozdają maseczki członkom związku. Wspierają tez finansowo zakup sprzętu medycznego w szpitalach a także wydają pracownikom bony wartościowe.

Jak informował „Górnik”nr7 organizacje związkowe ZZG w Polsce włączają się w pomoc dla szpitali. Przekazują fundusze na zakup sprzętu dezynfekcyjnego oraz zabezpieczającego, jak maseczki czy przyłbice, gogle lub różne środki higienistyczne. Rodziny, czy też znajomi członków związku szyją darmowe maseczki i przekazują do szpitali i różnych ośrodków zdrowia. Prezentowaliśmy działania naszej organizacji ZZG w Polsce w kopalni Halemba, Pokój, Knurów i Sośnica. 

Jak się okazuje z dnia na dzień przybywa nowych organizacji ZZG w Polsce, które w miarę swoich możliwości wspierają pomocą innych. Dla przykładu związkowcy z kopalni Wujek, jak poinformował nas Roland Zagórski – przewodniczący związku, w kasie głównej wydawane są bony podarunkowe dla pozostających w stanie zatrudnienia członków ZZG w Polsce KWK Wujek o wartości 150zł, które można realizować w tysiącach sklepów zamiast paczek tradycyjnie rozdawanych corocznie przed Świętami Wielkanocnymi oraz dodatkowo 2 maski wielokrotnego użytku. Kilka dni wcześniej tamtejsza organizacja ZZG w Polsce decyzją zarządu związku przekazała 20 tys. zł na dofinansowanie zakupu respiratora dla szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach – Bogucicach. - W odpowiedzi szpital przysłał podziękowanie. Taka miła niespodzianka i takie wiadomości utwierdzają nas w przekonaniu iż warto czynić dobro. Ja osobiście dziękuje wszystkim członkom Zarządu ZZG w Polsce za poparcie pomysłu – dziękuje za naszym pośrednictwem przewodniczący Zagórski. Z kolei np. 17 kwietnia przedstawiciele związku w ramach akcji JEDZENIE DLA MEDYKA byli m.in. w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie. Kolejne organizacje zakładowe podjęły się zakupu oraz rozdawania darmowo maseczek wielokrotnego użytku. - ZZG w Polsce w kopalni Bielszowice rozdaje po 4 maseczki dla członka związku – informuje nas Andrzej Radziszewski - wiceprzewodniczący ZZG w Polsce w rudzkiej kopalni. Dla swoich członków darmowo rozdaje maseczki także organizacja z kopalni Marcel oraz Pniówek i Tauron Wydobycie z Jaworzna. 

Od 16 kwietnia istnieje obowiązek używania maseczek stąd pomysł obdzielania darmowymi maseczkami jest jak najbardziej na miejscu. Na podobny gest zdobyły się też niektóre miasta. Pomysł warty naśladowania w całym kraju. Gratulujemy zaangażowania i dzielenie się z innymi, szczególnie w tak trudnym okresie epidemii, jaki wszyscy przeżywamy. Każdy gest dobrej woli liczy się podwójnie i dodaje wiary w ludzi.

Jarosław Bolek