Aktualności

Strajk wisiał w powietrzu

Pracownicy kopalni Silesia poczuli się oszukani, gdy dostali drastycznie pomniejszoną premię za lipiec. Związki zawodowe zorganizowały natychmiast masówki informacyjne. W odpowiedzi  pracodawca zaprosił stronę społeczną do rozmów i obiecał, że jeszcze raz przeliczy kontrowersyjną wartość premii. Efektem negocjacji była…

Węgiel na topie

Wzrasta zainteresowanie węglem. O ile Polska będzie wygaszać kopalnie, bo UE chce zbudować w Europie „zielona wyspę”, o tyle na świecie nie gaśnie zainteresowanie tym surowcem, a i ceny szybują w górę.  Nawet europejskie porty ARA odnotowują rekordowe ceny grubo ponad 100 dolarów za tonę.

Unijny bat i drożyzna

Nowy pakiet dyrektyw Komisji Europejskiej tzw. Fit for 55 drastycznie zaostrza politykę klimatyczną w niemal każdej gałęzi gospodarki. W efekcie może doprowadzić do likwidacji wielu firm w niemal każdej branży i gigantycznych podwyżek dla przeciętnego obywatela. Gwałtowny wzrost cen energii i ciepła oraz paliw to tylko niektóre ze skutków zarządzeń unijnych technokratów.

Piłka jest po stronie rządu

Sytuacja firm okołogórniczych nieustannie się pogarsza: uderza w nie zarówno restrukturyzacja samego górnictwa, jak i wysokie ceny pozwoleń na emisję dwutlenku węgla, które wynikają wprost z polityki dekarbonizacyjnej Unii Europejskiej. Pracownicy tych firm i ich rodziny zostaną dotknięci skutkami odchodzenia od węgla. Potrzeba olbrzymich pieniędzy na zmianę profilu produkcji zakładów i przekwalifikowanie pracowników zakładów okołogórniczych.

Powstanie węglowy gigant?

Rząd chce połączyć Polską Grupę Górniczą, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj w jedną spółkę. W pierwszym etapie Skarb Państwa zamierza przejąć  100 proc. akcji tych spółek. Związki zawodowe nie godzą się na ich połączenie w jeden podmiot.

Protest w JSW

Pikiety w Jastrzębiu, Mikołowie i w Katowicach zorganizowały 1 lipca  reprezentatywne związki zawodowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zarzucają one władzom spółki brak rzetelnego dialogu i łamanie praw pracowniczych i związkowych.