Aktualności

Dramatyczny brak górników

Związki zawodowe w KWK ROW ( Ruch: Marcel, Chwałowice, Rydułtowy, Jankowice)  domagają się zwiększenia zatrudnienia. Sytuacja robi się dramatyczna. Pracownicy odchodzą na emerytury, a w zamian  nie ma nowych przyjęć lub alokacji z kopalń Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Zagraża to bezpieczeństwu pracy i realizacji planów wydobywczych, ale i może doprowadzić do wcześniejszej likwidacji.

CZY POLACY CHCĄ ATOMU?

Rząd, w ramach unijnego pędu do dekarbonizacji, planuje zastąpienie energii wytwarzanej z węgla budową elektrowni atomowej. Jakie są blaski i cienie tych planów? Co sądzą o tym Polacy? Co warto wiedzieć o energetyce jądrowej?

Zamiast dzikiej likwidacji  ma być transformacja

Tarcza dla górników

28 maja w Katowicach rząd i związki zawodowe podpisały umowę społeczną, która zakłada m.in. wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r. zgodnie z ustalonym harmonogramem, pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. By jednak weszła w życie musi zaaprobować ją Komisja Europejska.

Z negocjatorem umowy społecznej – Sebastianem Czogałą – wiceprzewodniczącym Rady Krajowej ZZG  w Polsce - rozmawia Jarosław Bolek. 

Czarne chmury nad Grzegorzem

Tauron zamraża dalsze inwestycje przy budowie nowego szybu Grzegorz w Jaworznie. Mimo, iż budowa pochłonęła już niemal 300 mln złotych spółka matka powiedziała: STOP Grzegorzowi. ZZG w Polsce w spółce obawia się, że ewentualny brak szybu może w przeciągu kilku następnych lat doprowadzić do likwidacji kopalń Sobieski i Janina. 

Zaplecze górnicze czeka na rozmowy

Na wniosek Związku Zawodowego Górników w Polsce, Śląska Rada OPZZ apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o rozpoczęcie prac nad porozumieniem w sprawie systemu wsparcia dla firm zaplecza górniczego. Ok. 400 tys. pracowników tych zakładów oczekuje czytelnego programu pomocy i rozwoju, który pozwoli im przejść transformację energetyczną.

Górnicy wciąż cenieni

Górnik znalazł się w pierwszej dziesiątce zawodów poważanych przez Polaków. Badania takie przeprowadziła agencja badawcza SW Research. Odbyło się ono pod koniec kwietnia. Na pytania w formie wywiadu online odpowiedziało 1 046 dorosłych Polaków. Najbardziej cenione są zawody związane z ratowaniem życia i ochroną zdrowia. Pierwsze miejsce zdobyli strażacy. Ten zawód wskazało 83,1 proc. respondentów. Druga lokata przypadła ratownikom medycznym ( 81,1 proc.), trzecia pielęgniarkom (73,8 proc), a czwarta lekarzom (70,3 proc.).