Aktualności

(Nie)uzgodniona umowa

Rząd zwleka z negocjacjami nad umową społeczną dotyczącą transformacji branży górnictwa węgla kamiennego. Po spotkaniu 13 kwietnia przedstawicieli rządu i związków zawodowych do ustalenia pozostała jedynie kwestia indeksacji wynagrodzeń górniczych.

Wirtualne remonty

Prokuratura Rejonowa w Mysłowicach sprawdza czy doszło do korupcji i wyłudzenia w KWK Mysłowice-Wesoła. Sprawa dotyczy nieprawidłowości, jakie miały miejsce w dziale remontów kopalni.  Chodzi między innymi o remont łaźni. 3 marca zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa  złożyły związki zawodowe.

Umowa społeczna na finiszu

Do połowy marca mają trwać negocjacje umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego. - Wciąż nie ma bowiem ustalonych spraw dotyczących gwarancji zatrudnienia do emerytury dla pracowników kopalń. Związki chcą zabezpieczenia tej kwestii w ustawie – mówi „Górnikowi” Sebastian Czogała – wiceprzewodniczący ZZG  w Polsce.  Przed negocjującymi są jeszcze do wypracowania szczegóły dotyczące pakietu socjalnego, subsydiowania kopalń i  systemu notyfikacji umowy w Komisji Europejskiej. Wciąż nie wiemy również, który zostanie wybrany

Energetyczna (mix)tura

Rząd stawia na  elektrownie atomowe, gaz, wiatraki i panele fotowoltaiczne. Kopalnie węglowe będą wygaszane. Po protestach związków zawodowych obiecał, że w tyle co przyjętej „Polityce energetycznej Polski  do 2040 r” dopisze  ustalenia z negocjacji, które toczą się nad umową społeczną dotyczącą transformacji branży węglowej.