Aktualności

Umowa społeczna wciąż nie powstała

Trwają prace nad zawarciem umowy społecznej, która określi szczegółowy scenariusz transformacji i subsydiowania - górnictwa węgla kamiennego aż do wygaszenia branży w 2049 r. Później Polska będzie przekonywać do takiej koncepcji Komisję Europejską. Wciąż jednak nie wiadomo jak długo potrwają negocjacje.

Jaka umowa społeczna?

Związki zawodowe odrzuciły rządowy projekt umowy społecznej dotyczący transformacji górnictwa. Jednoznacznie uznały go za szkodliwy dla kopalń i pozbawiony gwarancji socjalnych dla pracowników.

 

Bliżej nam apokalipsy – niż rewolucji gospodarczej

- Umowy społecznej jeszcze nie ma, a jej projekt rządowy w zaproponowanym kształcie to nic innego jak systematyczna, ekspresowa likwidacja kopalń, na którą jako związek zawodowy się nie zgadzamy. Wciąż przed nami również zgoda UE na polski scenariusz dopłacania do kopalń – mówi w rozmowie z „Górnikiem” Sebastian Czogała – wiceprzewodniczący Rady Krajowej ZZG w Polsce.=

Prawda o transformacji energetyczno-klimatycznej

- Presja na węgiel radykalnie wzmaga się w UE od 2018 r., a wydarzenia mają źródło polityczne – podkreślał Tomasz Rogala, przypominając m.in.: windowanie ceny przymusowych uprawnień ETS, ustalenie celu zeroemisyjności gospodarki unijnej na 2050 r., zablokowanie przez Europejski Bank Inwestycyjny od 2021 r. finansowania paliw kopalnych, czy podniesienie przez UE aż do 55 proc. tzw. celu redukcyjnego CO2 do 2030 r. - Gdyby instalacje OZE były efektywniejsze, nie byłoby potrzeby windowania podatków emisyjnych, które zmniejszają opłacalność energetyki konwencjonalnej – zauważył szef największej unijnej spółki węglowej i dodał, że przyspieszanie zmian powoduje, iż Polska, chcąc zrealizować stawiane jej cele, będzie w bardzo trudnej sytuacji a proces wymagał będzie szczególnych nakładów.

Silesia będzie fedrowała

16 grudnia czeska spółka EPH (Energetický a průmyslový holding, a.s.) poinformowała o zawarciu umowy w sprawie sprzedaży swoich udziałów w czechowickiej kopalni spółce Bumech S.A.

 

Okupacja na Wesołej

W KWK Mysłowice-Wesoła niespodziewanie, bez opinii związków zawodowych dokonano zmiany dyrektora ds. ekonomiczno-pracowniczych. 1 i 2 grudnia związkowcy okupowali siedzibę dyrektora żądając wyjaśnień decyzji, która, jak mówią, łamie standardy dialogu społecznego.