Aktualności

Z niecierpliwością pytają

Związki zawodowe z Lubelskiego Węgla Bogdanka pytają Ministerstwo Aktywów Państwowych  czy porozumienie podpisane 25 września w Katowicach pomiędzy przedstawicielami Rządu a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego będzie obejmowało również ich kopalnię.

Rządowa instytucja przeciwko kopalni

Górnicze rodziny z niecierpliwością czekały aż kopalnia „Ziemowit” wreszcie dostanie koncesję na wydobycie węgla ze złoża Imielin – Północ. Tymczasem wbrew wcześniejszym decyzjom, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił wydaną dwa lata temu decyzję środowiskową. W efekcie kopalnia może skończyć fedrowanie nawet już za kilka lat.

Wszyscy czekają na decyzję rządzących

Prezes Cudny o połączeniu kopalń

Potwierdzają się doniesienia medialne o połączeniu kopalni Sobieski i Janina (Tauron Wydobycie). Podczas 21. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Innowacyjne Techniki i Technologie dla Górnictwa” prezes spółki Tomasz Cudny  mówił o takiej możliwości.

 

 

Osłony socjalne, alokacje...

Jaki będzie model osłon socjalnych, system alokacji pracowników oraz wzór redukcji zatrudnienia -opracowuje zespół społeczny w Polskiej Grupie Górniczej. Z Sebastianem Czogałą - wiceprzewodniczącym ZZG w Polsce i członkiem zespołu – rozmawia Jarosław Bolek

Strajk kobiet

Trybunał Konstytucyjny uznał 22 października, że aborcja w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. Tego dnia w całej Polsce rozpoczęły się ogromne protesty. Strajk kobiet ogarnął cały kraj. Protesty są niemal we wszystkich miastach i miasteczkach

Nowa Ruda wciąż czeka na koncesję

Trwają starania, by pozyskać koncesję na wydobycie węgla koksowego w Nowej Rudzie. Zdeterminowanie społeczności lokalnej jest coraz większe. – Nie wiem jak długo jeszcze zdołam powstrzymam ludzi, by nie blokowali granicy czy biur poselskich – mówi „Górnikowi” Edward Śledź – przewodniczący ZZG w Polsce Regionu Noworudzko-Wałbrzyskiego, który już od wielu lat walczy wraz z mieszkańcami regionu, by powstała kopalnia węgla koksowego w Nowej Rudzie.

Nic tylko świętować? Niestety nie

Sytuacja w JSW S.A. przez wielu może być postrzegana jako względnie dobra, niektórzy pewnie określiliby jako świetną. Szczególnie politycy. Węgiel koksujący został po raz kolejny wpisany na listę 30 surowców strategicznych, co daje nam względny spokój na kolejne 3 lata. Dzięki temu też pominięto nas podczas tworzenia „cudownej” osi czasu, na której zaznaczono daty likwidacji kolejnych kopalń. Co więcej, złożyliśmy wniosek o pożyczkę w wysokości 1,75mld złotych do PFR. Nic tylko świętować? Niestety nie

Jaka transformacja?

Proces transformacji górnictwa ma być rozłożony na 30 lat. Kopalnie mają być dotowane z budżetu państwa, a pracownicy mają dopracować spokojnie do emerytury lub przejść na górnicze urlopy czy otrzymać odprawy. To efekt porozumienia, które 25 września podpisali górniczy związkowcy i delegacja rządowa. Jednak, aby weszło ono w życie musi je zaaprobować Komisja Europejska. Walka górników trwa.