Aktualności

Cisza przed burzą?

I znów strona społeczna nie dowiedziała się, co Polska Grupa Górnicza planuje na najbliższą przyszłość do końca 2020r, ani nie poznała nowego scenariusza dla branży górniczej, który do końca czerwca obiecał Jacek Sasin – wicepremier. 30 czerwca związkowcy z PGG spotkali się z zarządem.

Czujemy się jak trędowaci

W PG Silesia pracownicy wciąż są niepewni jutra. Mimo iż doszło do podpisania porozumienia zarządu ze związkami zawodowymi odnośnie ultimatum czeskiego właściciela kopalni,  zgodnie z którym pracownicy od 1 czerwca poświęcą 10 proc. swoich zarobków, by przedłużyć gwarancję wypłat wynagrodzenia i fedrowania do końca grudnia 2021roku los kopalni i pracowników wciąż wisi na włosku.

Sasin usypia kopalnie

Niczym magik, wicepremier Jacek Sasin, z dnia na dzień, zatrzymał wydobycie w dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej i w dwóch Jastrzębskiej Spółki Górniczej. – Czyżby to preludium do ich likwidacji? – pytają górnicy.

(Nie)bezpiecznie w kopalniach

Mamy XXI wiek. Ciągle mówi się o coraz większych pieniądzach przeznaczanych na bezpieczeństwo pracy w kopalniach. Mimo tego, nie jest tak dobrze. Świadczą o tym statystyki wypadkowości, które potwierdzają wciąż rosnące liczby. A co za tym idzie również dramat tysięcy górniczych rodzin, które tracą bliską osobę lub ją okaleczają. Niestety, potwierdza to najnowszy raport Wyższego Urzędu Górniczego: ilość wypadków w polskim górnictwie wzrasta.

Dość haraczu od węgla

Rada Krajowa ZZG w Polsce apeluje do rządu domagając się weryfikacji podatków, jaki płaci polskie górnictwo. Postuluje wprowadzenie w czyn wielokrotnie składanych obietnic uproszczenia i zmniejszenia fiskalizmu wobec branży górniczej. Obecnie obowiązujący wysoki poziom obciążeń znacząco obniża konkurencyjność węgla  i skutecznie niszczy polskie górnictwo.

Dość chaosu z testami

Górnicy mają już dość chaosu z testami i ich wynikami. Termin oczekiwania przeciąga się. Testy giną. Kwarantanna przedłuża się. Pracownicy nie mogą wrócić do pracy. Rada Krajowa ZZG w Polsce interweniuje u wojewody śląskiego.

Walcząc o chleb górnicy dadzą z siebie wszystko

- O dramatycznej sytuacji w górnictwie, o epidemii i determinacji górników w walce o chleb – z Sebastianem Czogałą – wiceprzewodniczącym Rady Krajowej ZZG w Polsce oraz przewodniczącym ZOK ZZG w Polsce w Polskiej Grupie Górniczej – rozmawia Jarosław Bolek.