Aktualności

2022 - rok dramatu i chaosu

- O kończącym się 2022 roku, jego najważniejszych wydarzeniach i sprawach ważnych dla górników -  z Sebastianem Czogałą – wiceprzewodniczącym ZZG w Polsce - rozmawia Jarosław Bolek.

Pracownicy powiedzieli dość

Od 28 listopada trwał protest w kopalni Janina w Libiążu. Pracownicy blokowali wysyłkę węgla z zakładu (blokadą nie były objęte transporty węgla opałowego przeznaczone dla gospodarstw domowych).

Związki apelują do górniczych gmin

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wzywają samorządy z Gierałtowic, Jastrzębia-Zdroju i Pawłowic do poprawy relacji pomiędzy gminami a Zarządem JSW i zawarcia porozumienia umożliwiającego eksploatację  kopalniom KWK "Borynia-Zofiówka" Ruch "Borynia" i KWK "Knurów-Szczygłowice".

 

Cud się nie zdarzy

Jeśli ktoś miał jeszcze złudne nadzieje, że górnictwo nie zniknie z mapy Polski, to po ostatnich wypowiedziach premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina nie ma już złudnych wątpliwości. Chyba, że zaklina rzeczywistość i liczy na cud.

 

Haracz od metanu

Jeśli metan zostanie objęty unijnym systemem opłat za emisję, natychmiast padną polskie kopalnie, a tysiące górników pójdzie na bruk.

Ciszy nie będzie

- O wyzwaniach jakie stoją przed wybranym na kolejną kadencję - Przewodniczącym Śląskiej Rady OPZZ Wacławem Czerkawskim – rozmawia Jarosław Bolek.

Strajk odwołany

Strajk ostrzegawczy zapowiadany na 17 października w Grupie KOK został odwołany. Przedstawiciele związków zawodowych podpisali porozumienie płacowe z zarządem firmy, które kończy spór zbiorowy toczący się od lutego.

Masówki w Bogdance

Związkowcy spotykają się z pracowników na masówkach. – Tematów jest wiele. Sytuacja po zacieśnieniu nowej ściany, zmiany kadrowe w zarządzie kopalni czy kwestie płacowe, w tym rozmowy o kolejnej transzy inflacyjnej – mówi nam Jacek Świrszcz – wiceprzewodniczący ZZG w Polsce w LW Bogdanka.