Aktualności

#popracyzostańwdomu

Zakłady górnicze nie mogą zaprzestać działalności, m.in. ze względu na warunki górniczo-geologiczne. W JSW po decyzjach sztabu kryzysowego wprowadzono liczne obostrzenia, dotyczące zakazu wstępu osób postronnych na teren spółki, badania temperatury ciała pracowników rozpoczynających pracę, trzyzmianowy system pracy oraz dezynfekcję kluczowych obszarów w poszczególnych zakładach, czy też przemieszczania się.

POMAGAMY

Organizacje Związku Zawodowego Górników w Polsce wspierają walkę z koronawirusem. W miarę swoich możliwości włączają się w różne akcje pomocowe, jak np. Pomoc dla śląskich szpitali, szycie maseczek, czy też rozdają maseczki członkom związku. Wspierają tez finansowo zakup sprzętu medycznego w szpitalach a także wydają pracownikom bony wartościowe.

Koronawirus w kopalniach

Po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u pracownika kopalni ROW Ruch Marcel, a wcześniej u dwóch pielęgniarek z punktu opatrunkowego w Ruchu Rydułtowy, Polska Grupa Górnicza wdrożyła niezbędne procedury bezpieczeństwa. Kopalnie pracują normalnie.

Liczy się, ile dajesz innym

Dotarli już do ponad 50 ośrodków i szpitali z pomocą. Dostarczyli tysiące maseczek, ponad 2 tys. przyłbic, płyny dezynfekcyjne, mydła, różne środki higieniczne. Działają od 17 marca w Facebookowej grupie „Pomoc dla śląskich szpitali”. Na zrzutce zebrali kilkanaście tysięcy złotych, za które kupują potrzebne produkty. Do akcji włącza się również ZZG w Polsce oraz inne związki.

Perła w Coronie

- O zmianach personalnych w rządzie, obawach o górnictwo w dobie epidemii, Tarczy Antykryzysowej oraz Zielonym Ładzie – Jarosław Bolek rozmawia z Arkadiuszem Siekańcem – wiceprzewodniczącym ZZG w Polsce.

Co dalej z Wujkiem? Związki domagają się odpowiedzi

ZZG w Polsce, ZZ Ratowników Górniczych, Kadra, Przeróbka i ZZ Maszynistów Wyciągowych z kopalni Wujek apelują do zarządu Polskiej Grupy Górniczej o przedstawienie dalszych planów co do kopalni.  – Załoga żyje w stresie. Stąd nasz apel o wyjaśnienie sytuacji – mówi „Górnikowi” Roland Zagórski – przewodniczący ZZG w Polsce w kopalni.

Koronawirus: EKZZ wzywa do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom!

W reakcji na rozwijającą się epidemię wirusa COVID-19 Komitet Wykonawczy Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych wezwał pracodawców do stosowania wszelkich niezbędnych procedur by chronić zdrowie pracowników w miejscu pracy. Z kolei od rządów oczekuje się, że zapewnią one, iż pracownicy zmuszeni do poddania się kwarantannie lub zawieszający pracę ze względu na konieczność opieki nad bliskimi, nie będą musieli obawiać się o bezpodstawne zwolnienia z pracy lub utratę wynagrodzenia.