Aktualności

Trudne wyzwania 2020 roku

Polskie górnictwo w 2020roku stoi przed wieloma wyzwaniami. Po pierwsze: trwa unijna walka dekarbonizacyjna.  Niczym miecz Damoklesa wiszą nad nami unijne pomysły związane z tzw. Europejskim Zielonym Ładem, których wprowadzenie przez Polskę oznaczałoby dla górnictwa, ale i dla całej rodzimej  gospodarki katastrofę i likwidację, która podrożyłaby jeszcze bardziej poziom życia ludzi i uzależniła od innych państw oraz  wysłała na bruk tysiące ludzi.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo pracowników

- Jakie uprawnienie posiada Społeczny Inspektor Pracy w zakładach górniczych oraz jak efektywnie dbać o bezpieczeństwo, warunki pracy oraz przestrzeganie kodeksu pracy w zakładach, które są w dużej grupie zagrożeń wypadkowych? Ze Zbigniewem Warzechą Zakładowym Społecznym Inspektorem Pracy (ZSIP) w KWK Piast - Ziemowit, Ruch – Piast – rozmawia Ireneusz Uszok.

Czy mediator pomoże?

W Polskiej Grupie Górniczej (PGG) trwa spór zbiorowy. Po fiasku porozumienia podczas listopadowych rozmów zarząd spółki i związki zawodowe będą negocjować z udziałem mediatora.

Europejski Zielony (Nie)Ład

Rada Europejska chce, by nasz kontynent był zieloną wyspą. I nie chodzi bynajmniej o dobrobyt w jakim mają żyć Europejczycy, ale o neutralność klimatyczną. Co zatem oznacza? Do 2050 roku państwa Unii Europejskiej mają emitować tylko tyle gazów cieplarnianych (w tym dwutlenku węgla), ile są w stanie pochłonąć.

Jubileusz 35-lecia OPZZ

- Powstanie OPZZ stworzyło pole działania dla autentycznych społeczników, ludzi wrazliwych na krzywde i niesprawiedliwosc, ale i wizjonerów – powiedział podczas gali – Andrzej Radzikowski – przewodniczacy centrali.

„Babskie fedrowanie”, czyli jeden dzień z życia górnika

14 listopada 2019 r grupa pracowników firmy Górniczego Przedsiębiorstwa Inwestycyjnego Sp. z o.o. w towarzystwie pracowników kopalni „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie „Ruch „Borynia” zjechała na poz. 950 m, najgłębszy dostępny poziom na Ruchu Borynia. Zgodę na zjazd wydał zarząd spółki JSW S.A., ponieważ dotyczyła ona kobiet. Celem zjazdu na dół  kopalni było zapoznanie pań pracujących na co dzień w dziale kadr, księgowości i dziale energomechanicznym z warunkami w jakich pracownicy firmy GPI Sp. z o.o. wykonują swoje codzienne czynności.