Aktualności

Co dalej z górnictwem?

Likwidacja Ministerstwa Energii budzi w środowisku górniczym wiele kontrowersyjnych opinii.  Jedni eksperci wychwalają pomysł i widzą same superlatywy. Innym nasuwają się złe skojarzenia     i spekulacje, co do przyszłości kopalń. Powracają obawy, że to marginalizacja branży a przecież wiele górniczych spraw wciąż wymaga naprawy. 

Ponad 1,5 miliona gospodarstw żyje w ubóstwie energetycznym

Według badań 34 proc. korzystających z ogrzewania węglem gospodarstw domowych wydaje co najmniej 10 proc. swoich dochodów na zakup tego surowca. To ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych, czyli około 4,5 miliona osób – wynika z badania pt. „Wydatki na zakup węgla w gospodarstwach domowych w sezonie 2018/2019” przeprowadzonego przez Kantar Polska na wniosek Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Kryzys u progu


Jastrzębska Spółka Węglowa zaczynać oszczędzać. U progu widać już kryzys. Cena węgla koksowego spadła do ok. 120 dolarów. Jest mała sprzedaż węgla.

 

 

Odchodzą na wieczną szychtę

Mają dwadzieścia, trzydzieści czy czterdzieści lat. Są samotni lub mają żony i dzieci. Giną, bo zawinił drugi człowiek lub matka natura. Odchodzą na wieczną szychtę. Górnik to wciąż niebezpieczny zawód.

Zalewa nas węgiel z importu

Z roku na rok rośnie import węgla. Również w 2019 zapewne padnie rekord, bo od stycznia do listopada bieżącego roku sprowadzono już do Polski niemal 18 milionów ton węgla. Ok. 70 proc. importowanego surowca pochodzi z Rosji. Przypomnijmy, że rok temu sprowadzono rekordowe prawie 20 mln ton, z czego prawie 13,5 mln ton przyjechało z Rosji. Niestety apele i postulaty Związku Zawodowego Górników w Polsce i pozostałych górniczych związków wciąż giną w gąszczu rządowych obietnic i planów.

Wsparcie PGG dla rodzin pracowników po śmierci w wypadku przy pracy

Rodzina pracownika Polskiej Grupy Górniczej, który uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy, niezależnie od innych przysługujących świadczeń, otrzyma od spółki wsparcie w wysokości 200 tys. zł (z czego 50 tys. zł od razu, a reszta w pięćdziesięciu miesięcznych ratach) – postanowił zarząd Polskiej Grupy Górniczej. Łączna wartość wszystkich świadczeń dla bliskich po śmierci pracownika PGG może wynieść ponad 400 tys. zł.

Nie chcemy być niewolnikami niskich płac!

Wynagrodzenia oferowane młodym pracownikom rzadko wykraczają poza najniższe pensje. Stąd młodzi związkowcy z OPZZ, do którego należy Związek Zawodowy Górników w Polsce domagają się wzrostu płacy minimalnej do wysokości podobnej jak u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech płaca minimalna wynosi 1557 euro, czyli 6726 zł, a w Irlandii 1656 euro, czyli 7154 zł.