Aktualności

ZZG w Polsce uczestniczy w kampanii Together at work (Razem w pracy)

W ciągu ostatnich dziesięcioleci układy zbiorowe uległy erozji w całej Europie. Po kryzysie, który rozpoczął się w 2008 r., zarówno rządy krajowe, jak i instytucje europejskie, świadomie zaatakowały układy zbiorowe, aby obniżyć płace. Stąd Europejski Związek Zawodowy IndustriAll organizuje kampanię Together at work (Razem w pracy) mającą na celu ukazanie pozytywnego wpływu negocjacji zbiorowych na zapewnienie lepszego życia pracownikom. W kampanię angażuje się również ZZG w Polsce, który jest członkiem Rady Koordynacyjnej IndustriAll Polska.

Dekalog transformacji energetycznej

Transformacja energetyczna musi być zrównoważona. Jej przekształcanie musi się odbywać przy wykorzystaniu różnych źródeł energii, zgodnie z ładem społecznym, przy zachowaniu konkurencyjności  przemysłu europejskiego i poszanowaniu środowiska naturalnego – to główne zasady, które powinny obowiązywać w Unii Europejskiej – uważają pracodawcy branży wydobywczo-energetycznej z krajów węglowych oraz związki zawodowe.

OPZZ ma nowego Przewodniczącego

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ma nowego Przewodniczącego. Głosami członków Rady OPZZ został nim Andrzej Radzikowski, który do tej pory pełnił funkcje Wiceprzewodniczącego OPZZ.

Nie będzie manifestacji

Reprezentatywne Organizacje Związkowe w Tauron Wydobycie zrezygnowały z zapowiadanych manifestacji pod siedzibami spółki w Jaworznie i Katowicach. Powód: szybka reakcja Rady Nadzorczej i rezygnacja wiceprezesa ds. technicznych w spółce na żądania związków.

Strategiczne złoża uratują kopalnie?

Posłowie PiS złożyli do Sejmu projekt dotyczący utworzenia specjalnego obszaru wydobywania węgla ze złóż strategicznych dla bezpieczeństwa państwa  i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Projekt 10 września trafił do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. ZZG w Polsce popiera wszelkie działania, które gwarantują górnikom miejsca pracy i przyszłość polskich kopalń.

Temperatura sięgała 1000 stopni

Już 10 lat minęło od katastrofy  w kopalni Śląsk. 18 września odbyły się  uroczystości poświęcone 20 górnikom, którzy w 2009 r. stracili życie w wyniku wybuchu metanu na poziomie 1050.

Integracja związkowa

Już po raz 27. górnicze rodziny z ZZG w Polsce z całego kraju wzięły udział w „Złazie Górskim” integrującym środowisko związkowe. Aktywny wypoczynek i dobra zabawa po pracy to jego dobry znak przyciągający nowych członków związku.

Bliżej sporu zbiorowego w PGG

Rośnie napięcie w Polskiej Grupie Górniczej. 42 tysięczna załoga domaga się lepszej płacy.   Na 9 września centrale związkowe wezwały zarząd spółki do podjęcia dalszych negocjacji. - Jeśli nie dojdzie do porozumienia będzie spór zbiorowy – jasno komentuje sytuację w największej europejskiej spółce górniczej Sebastian Czogała – wiceprzewodniczący ZZG w Polsce.