Aktualności

Masakra górników w Mysłowicach

15 sierpnia 1919r niemieckie  oddziały Grenzschutzu dokonały w kopalni Mysłowice masakry strajkujących polskich górników i ich rodzin. Zabito 7 górników, dwie kobiety i 13 letniego chłopca. To wydarzenie dało impuls do wybuchu I Powstania Śląskiego.

Zagrożenie hałasem w górnictwie

Hałas to każdy niepożądany, nieprzyjemny, uciążliwy, szkodliwy, a nawet  niebezpieczny dla zdrowia, dźwięk działający na organ słuchu człowieka. Szkodliwość hałasu zależy od jego natężenia. Hałas jest jednym z najczęściej spotykanych czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy.

Polska ma ograniczać CO2 i płacić więcej za energię

… ale prawie cały świat robi dokładnie odwrotnie. Okazuje się, że forsowana przez UE polityka klimatyczna ma bardzo ograniczony obszar działania. W Chinach, Indiach, Japonii czy w Afryce subsaharyjskiej buduje się lub planuje się wybudowanie setek nowych elektrowni węglowych produkujących tanią energię elektryczną. Dlaczego tanią? Bo nie obarczoną sztucznymi opłatami za emisje CO2, tak jak ma to miejsce w krajach UE. Polska od 1990 roku niemal nieustannie ogranicza emisje CO2. Większość państw świata zaliczyła kompletnie odwrotny trend w tym okresie.

Grożą sporem zbiorowym

W Polskiej Grupie Górniczej wrze. 1 sierpnia związki zawodowe zagroziły wszczęciem sporu zbiorowego, jeśli nie dojdzie do natychmiastowych rozmów w sprawie podwyżek płac. 2 sierpnia grupa pracowników zaprotestowała przed siedzibą spółki.

Związki ostrzegają rząd

25 lipca w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie po kilku miesiącach przerwy odbyło się wreszcie długo wyczekiwane posiedzenie Górniczego Zespołu Trójstronnego.

Jednorazówka i nowe rozmowy w Tauron Wydobycie

Mamy już początek sierpnia. A sytuacja w Tauron Wydobycie wciąż jest napięta. Mimo, iż po proteście pracowników z kopalni Janina udało się wynegocjować jednorazówkę od zarządu spółki.   Porozumienie z 18 lipca określało, że  pracownicy zatrudnieni według stanu na dzień 18 lipca i będący w stanie zatrudnienia według stanu na dzień wypłaty najpóźniej do 31 lipca otrzymają "jednorazówkę" wynoszącą 1000 złotych brutto w przeliczeniu na pełny etat według stanu zatrudnienia z dnia 30 czerwca.

Praca hajera wciąż niebezpieczna

W 2018 r. w polskim górnictwie, jak podaje najnowszy raport Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), nastąpił wzrost liczby wypadków śmiertelnych      (z 15. do 21. wypadków)  i ciężkich (z 14. do 15. wypadków), w porównaniu do 2017 r. Najczęstsze przyczyny tych wypadków to: tąpnięcie, prace przy przenośniku czy też oberwanie się skał ze stropu lub uderzenie się o elementy wyposażenia urządzeń transportu  pionowego.

Panie Ministrze, górnicy czekają

W górnictwie atmosfera robi się coraz bardziej napięta. Przybywa problemów. Marne płace, przeciągające się w czasie prace nad układami zbiorowymi pracy czy też gigantyczny import węgla. Tymczasem, mimo apeli związków zawodowych żądających zwołania Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, minister energii wciąż milczy.