Aktualności

Gorąco w kopalni Janina

Sytuacja w kopalni Janina w Libiążu jest coraz bardziej napięta. Nie pomogły spotkania z zarządem Tauron Wydobycie 12 lipca na kopalni i 15 lipca w siedzibie spółki w Jaworznie, gdzie rozmowom towarzyszyła kilkusetosobowa pikieta przed budynkiem. Kolejna tura negocjacji odbędzie się 19 lipca w Libiążu.

Wyeliminujemy węgiel - grzmi Koalicja Schetyny

Koalicja Obywatelska (KO) zapowiada eliminację węgla. Podczas ogłaszania programu na jesienne wybory parlamentarne nie zabrakło tematu górniczego. Grzegorz Schetyna zapowiedział, że w ciągu ośmiu lat Koalicja zredukuje zanieczyszczenie powietrza w Polsce do „poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia". Jak wskazał, będzie temu służyć nie tylko wymiana pieców z dopłatą, ale też nowe podejście do energetyki. - Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. - w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. - w energetyce - zadeklarował szef Platformy Obywatelskiej i lider KO.

Tragedia w kopalni Staszic

Trzech górników straciło życie, a sześciu zostało rannych w wyniku wstrząsu, do którego doszło 1 lipca, w katowickiej kopalni Murcki-Staszic. Arkadiusz, Mariusz i Sebastian odeszli od nas na wieczną szychtę.

Co dalej z kopalnią Wujek?

Wszczęty przez związki zawodowe kilka tygodni temu alarm dotyczący dalszych losów kopalni wciąż trwa. Niestety, jak się okazuje nie do końca informacje przekazane na  spotkaniu z przedstawicielem Zakładu Informatyki i Telekomunikacji Polskiej Grupy Górniczej w kopalni Wujek okazały się nieprawdą czy przejęzyczeniem, jak to tłumaczono stronie społecznej w odpowiedzi na pismo do zarządu PGG.

Potrzebują nowych pracowników

Górnicze Przedsiębiorstwo Inwestycyjne z Rybnika jest jedną z prężniejszych firm budownictwa górniczego na polskim rynku. Od ponad 15 lat systematycznie powiększa ilość robót wykonywanych dla kopalń. Ta ekspansja z kolei wymusza zwiększenie zatrudniania pracowników dołowych. Nie tylko z dozoru, ale i różnych specjalności, jak choćby elektryków czy ślusarzy. - Jesteśmy otwarci na nowe przyjęcia. Pracownik dla nas jest bardzo ważny. To nasz kapitał. Dlatego nie żałujemy pieniędzy na wynagrodzenia – mówi „Górnikowi” Wiesław Grzybowski – wiceprezes firmy.

Jest wstępne porozumienie

1 lipca, odbyły się rozmowy przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. Podczas spotkania podpisano wstępne porozumienie. Najbliższy czas pokaże, czy zakończy się  spór na linii strona społeczna - resort energii.

Krew, która ratuje życie

8 czerwca w restauracji Akwarium w Rudzie Śląskiej odbyła się akcja oddawania krwi, zorganizowana przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Reczypospolitej Polskiej - Klub HDK przy KWK Pokój. Każdego roku rudzki Klub HDK przeprowadza 6 akcji.  Rocznie zbiera ok. 40 litrów tego drogocennego leku. W przeciągu 32 letniego istnienia Klubu daje to ponad 12 tys. litrów.

Trwają prace nad nowym systemem płac

W Polskiej Grupie Górniczej wciąż trwają prace nad systemem wynagradzania w nowym układzie zbiorowym pracy. Zespół roboczy analizował kolejne elementy zasad dotyczących płac, jakie będę obowiązywać. - Strona związkowa stoi na straży wysokości płac i pilnuje, by pracownicy nie stracili na uproszczeniu i ujednoliceniu nowego  systemu płac – mówi „Górnikowi” Sebastian Czogała – wiceprzewodniczący Rady Krajowej ZZG w Polsce.