Aktualności

Co ze sprzedażą kopalń Tauronu?

Chaos w sprawie rzekomej sprzedaż kopalń Tauronu Wydobycie trwa. Najpierw powstał medialny szum dotyczący możliwości sprzedaży najgorszych kopalń przez Taurona, by podreperować wyniki ekonomiczne spółki. Media donosiły, że spółka może sprzedać część kopalń (ma trzy kopalnie: Brzeszcze, Janina, Sobieski) przedsiębiorstwom państwowym takim jak Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa lub Węglokoks.

Razem jesteśmy silni!

W Bytomiu, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, zainaugurowało obchody jubileuszu 35-lecia. 25 kwietnia w Hali „Na Skarpie” w uroczystości rocznicowej wzięli udział reprezentanci ponad 80 organizacji branżowych z całego kraju. Najliczniej reprezentowany był Związek Zawodowy Górników w Polsce.

Monitoring górnika pod ziemią

Funkcjonowanie systemów identyfikacji i lokalizacji pracowników w podziemnych zakładach górniczych jest bardzo ważne. Zwłaszcza w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych oraz prowadzenia akcji ratowniczych. W JSW decyzję o podjęciu prac nad wprowadzeniem w kopalniach JSW systemu monitoringu załogi podjęto zaraz po ubiegłorocznej katastrofie w Ruchu Zofiówka.

Recepta na brak pracowników

W górnictwie zaczyna brakować rąk do pracy. Wielu menedżerów głowi się, co będzie za kilka lat? Związkowcy podpowiadają. - Jest recepta. Trzeba podnieść płace, by niebezpieczna i ciężka praca górnika była atrakcyjna względem wynagrodzeń w innych branżach – mówi w wywiadzie dla „Górnika” – Jacek Wandzel – nowy przewodniczący ZZG w Polsce w jaworznickiej kopalni Tauron Wydobycie.

JSW stawia na PPE

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. rozpoczęły się zapisy pracowników do udziału w Pracowniczych Planach Emerytalnych (PPE).

Obudźmy Marcina

ZZG w Polsce apeluje o pomoc dla kolegi górnika z oddziału G-1, który jest  w  śpiączce. W niedzielę, 28 kwietnia w hali przy ul. Jaśminowej  w Łęcznej, odbędzie się koncert charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację Marcina Kuśmirka.

Ubóstwo energetyczne zabija

O smogu, który wpływa na zdrowie piszą niemal wszyscy. Zaś o ubóstwie energetycznym, które doprowadza do przedwczesnej śmierci panuje cisza. Tymczasem z przeprowadzonych szacunków wynika, że w 2017 roku z powodu zimna w Polsce zmarło łącznie aż 35 046 osób.