Aktualności

Polityka Energetyczna Polski została obalona

Celem posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. restrukturyzacji górnictwa z udziałem posłów, przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych, prezesów spółek węglowych, związkowców oraz ekspertów była dyskusja na temat aktualnego stanu polskiego górnictwa węgla kamiennego i brunatnego w Polsce oraz energetyki opartej na tych surowcach.

 

Domagają się gwarancji pracowniczych

Reprezentatywne organizacje związkowe zrzeszające pracowników Tauron Wydobycie S.A. domagają się od rządu  gwarancji dla pracowników. Okazuje się bowiem, że mimo wcześniejszych ustaleń i zapewnień nie doszło do konsultacji ze stroną społeczną przed przejęciem firmy bezpośrednio przez Skarb Państwa.

Integracja górniczych rodzin

W malowniczej scenerii Wisły odbył się XXIX Złaz Górski ZZG w Polsce. Wzięło w nim udział kilkaset związkowych rodzin z 13 organizacji zakładowych z całego kraju. Najliczniejszej stawili się związkowcy z Tauron Wydobycie, KWK Ruda i KWK ROW Ruch Marcel.

Chaos węglowy trwa

Zbliża się okres grzewczy. Już dziś zakup węgla graniczy niemal z cudem. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna. Jak wyliczają eksperci nawet przy sprzyjających warunkach, wysokim wydobyciu w polskich kopalniach i sprawnym imporcie, może zabraknąć przynajmniej 5 mln ton surowca.

Pracownicy muszą mieć oparcie w związku

- Na wszystko trzeba znaleźć uzasadnienie, argumenty i przekonać do swoich racji drugą stronę. Bardzo ważne, aby pracodawca czuł, że związek jest wyrazicielem woli Załogi i ma w niej oparcie. Zawsze trzeba „odrobić lekcje”, bo chcąc działać na „wicie rozumicie” niewiele można osiągnąć – mówi „Górnikowi” Arkadiusz Siekaniec – przewodniczący ZZG w Polsce w Dalkia Polska Energia i wiceprzewodniczący Rady Krajowej Związku.

Umierają w otchłaniach kopalń

Specyfika pracy górników, wykonywana bardzo często w skrajnie trudnych warunkach oraz w narażeniu na niebezpieczeństwo i związany z nim stres sprawia, pokazuje, że stan zdrowia górników powinien  być sprawdzany i okresowo kontrolowany w sposób szczególny.