Aktualności

Obyło się bez zwolnień

Mimo wygaszenia wydobycia piasku podsadzkowego w Kopalni Piasku Szczakowa (DB Cargo Polska) w Jaworznie udało się uniknąć zwolnień. Cały proces trwał kilka lat. Część załogi przeszła na emerytury, część skorzystała ze specjalnego programu osłonowego, a część została skierowana do obsługi innych działów w firmie.

Zasypuje nas węgiel z importu

W zastraszającym tempie rośnie import węgla do Polski. Rok 2018 był rekordowym. Tylko do listopada ubiegłego roku import oraz zakup wewnątrzunijny do naszego kraju wyniósł aż 18 mln ton. To wydobycie roczne kilku kopalń. Z tego  z Rosji sprowadzono bagatela 12,4 mln ton i była to wartość wyższa od importu w 2017r o 4,8 mln ton (sic!).

Bolączki polskiego górnictwa

- O bolączkach polskiego górnictwa wyartykułowanych podczas ostatniego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników z Wacławem Czerkawskim - jego współprzewodniczącym a zarazem przewodniczącym śląskiej Rady OPZZ i członkiem Prezydium ZZG w Polsce - rozmawia Jarosław Bolek.

Jakie wynagrodzenie w PGG?

Wciąż nie ma porozumienia w sprawie układu zbiorowego pracy w Polskiej Grupie Górniczej. Spotkanie strony społecznej z zarządem spółki, które odbyło się 24 stycznia w Katowicach nie przyniosło ostatecznych decyzji w  sprawie ujednolicenia systemu wynagrodzenia.

Pracownicy chcą lepszej płacy

Pracownicy Taurona Wydobycie tracą cierpliwość. Chcą lepszej płacy. Jeśli zarząd nie spełni postulatu związków zawodowych, domagających się podniesienia wynagrodzenia, rozpocznie się spór zbiorowy.

Nie chcemy czarnego scenariusza z przeszłości

Po nieudanej próbie odwołania prezesa Daniela Ozona, Rada Nadzorcza JSW bez podania przyczyny odwołała 10 stycznia dwóch wiceprezesów Artura Dyczko i Jolantę Gruszka.  Związki zawodowe domagają się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Krytykują podjętą decyzję, która jak mówią, nie służy dobru spółki.

Nie zapłacimy więcej za prąd

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym dzięki czemu nie zapłacimy więcej za energię elektryczną. Rządowi udało się powstrzymać drastyczne podwyżki cen prądu.