Aktualności

Co dalej z Bielszowicami?

Szanowny Panie Ministrze, po raz kolejny zwracamy się. jako Związki Zawodowe działające w KWK Bielszowice z prośbą o jak najszybsze podjęcie decyzji, co do funkcjonowania naszej kopalni w Rudzie Śląskiej.

Bogdanka będzie państwowa?

- To spółka o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. Bogdanka to spółka perspektywiczna, a jej nabycie przez Skarb Państwa zabezpieczy interes Polski – mówi wicepremier Jacek Sasin. Minister Aktywów Państwowych podpisał list intencyjny o przejęciu przez Skarb Państwa akcji Lubelskiego Węgla „Bogdanka” od spółki Enea.

Ustawa górnicza daje drugie życie kopalniom

Poparcie posłów i prezydenta dla nowelizacji ustawy górniczej daje kopalniom drugie życie. Dzięki niej budżet państwa przeznaczy w latach 2022-2031 kwotę 28,82 mld zł na dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych dla przedsiębiorstw górniczych objętych systemem wsparcia, co przewiduje umowa społeczna podpisana między związkami zawodowymi a rządem.

(R) ewolucyjne zmiany w systemie płac?

W Polskiej Grupie Górniczej trwają prace nad ujednoliceniem systemu wynagradzania. Pracownicy na tych samych stanowiskach pracy w jednej spółce, ale w różnych kopalniach zarabiają różne pieniądze.  Trwa to  już od wielu, wielu lat.

Sośnica mogłaby dłużej pofedrować

Związkowcy z kopalni Sośnica ( Polska Grupa Górnicza) apelują do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o powołanie komisji, która zajęłaby się weryfikacją możliwości pozyskania koncesji na wydobycie węgla z partii Makoszowy.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Prokuratura, Komisje Wyższego Urzędu Górniczego, Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku i Specjalny Zespół Ministerstwa Aktywów Państwowych badają przyczyny i okoliczności katastrof górniczych w kopalni Pniówek i Zofiówka (JSW). - Trzeba zbadać wszystkie ewentualne wątpliwości. To obowiązek wobec tych, co zginęli oraz ich rodzin i przyjaciół – mówią związkowcy.