Aktualności

Rybnickie środowisko debatuje

27 kwietnia odbyło się spotkanie środowiska rybnickiego ZZG w Polsce na zaproszenie naszej organizacji związkowej w Jankowicach. Wzięli w nim udział: przewodniczący Rady Krajowej Dariusz Potyrała przez wideokonferencję oraz stacjonarnie wiceprzewodniczący Rady Krajowej Sebastian Czogała, przewodniczący Śląskiej Rady OPZZ  Wacław Czerkawski i przewodniczący oraz wiceprzewodniczący  ZZG w Polsce z Ruchów KWK ROW ( Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy) oraz Górniczego Przedsiębiorstwa Inwestycyjnego.

Odeszli na wieczną szychtę

Trwa dramat w kopalni Pniówek i Zofiówka (JSW). Wybuch metanu w pierwszej i wstrząs w drugiej, zbierają śmiertelne żniwo. Łączymy się w bólu z rodzinami i bliskimi górników i ratowników, którzy zginęli.

Chaos energetyczny trwa

Wojna na Ukrainie zmienia wszystko. Czy aby to prawda? Polski rząd przypomina raczej budowę biblijnej wieży Babel i pomieszanie języków. Szczególnie w kwestii polityki energetycznej.

Jesteśmy górnikami z krwi i kości

- Wszystkie informacje o zwiększeniu wydobycia są dla nas szansą. Miejmy nadzieję, że to zielone światło pozwoli nam na w miarę dobre funkcjonowanie – mówi „Górnikowi” Piotr Porębski – przewodniczący ZZG w Polsce w Górniczym Przedsiębiorstwie Inwestycyjnym.  

Nowa polityka klimatyczna?

Wojna na Ukrainie przewartościowuje dotychczasowe spojrzenie na politykę energetyczną. Co rusz słychać z różnych krajów doniesienia o powrocie do węgla. Czy również w Polsce wciąż będzie dominowała energetyka węglowa? Co sądzi o tym rząd? Wicepremier Jacek Sasin mówi wprost: „polityka energetyczna Polski do roku 2040”musi zostać zmieniona.