Aktualności

Jak trwoga, to do węgla!

Lokalne samorządy, które w swoich uchwałach antysmogowych zakazały stosowania źródeł ciepła na paliwa stałe, nawet tych najbardziej ekologicznych zgodnych w unijna dyrektywą Ecodesign, powinny w trybie natychmiastowym zmienić to fatalne prawo i pozwolić ludziom na wybór bezpiecznych i ekonomicznych źródeł ciepła, zanim będzie za późno! – apeluje Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla.

„Być albo nie być” bezpieczeństwa Polski

- Strona społeczna musi rozmawiać  z władzą, żeby zmienić dotychczasową politykę antywęglową. W chwili zagrożenia przekonujemy się jak ważna jest kwestia własnych surowców energetycznych. Że to często być albo nie być bezpieczeństwa kraju – mówi „Górnikowi” Krzysztof Wojciechowski -przewodniczący ZZG w Polsce w Ruchu Marcel (KWK ROW).

Solidarni z Ukrainą

24 lutego o godzinie 3:45, Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie, ogłaszając „specjalną akcję militarną" i wzywając ukraińskich żołnierzy do złożenia broni. Kolejne dni walk przyniosły śmierć i zniszczenie. Już ponad 1,5 mln osób przekroczyło granicę Polski uciekając przed okrucieństwem wojny. Polacy ruszyli z niezbędną pomocą humanitarną dla uchodźców. Do akcji włączyli się również górnicy

Wojenna korekta polityki energetycznej?

Inwazja Rosji na Ukrainę dogłębnie odsłania czym dla kraju są źródła energetyczne. Rodzi się jednak pytanie czy to już zielone światło dla węgla?

Z Sebastianem Czogałą – sygnatariuszem umowy społecznej i wiceprzewodniczącym ZZG w Polsce - rozmawia Jarosław Bolek.

Silesia fedruje trzema ścianami

- Wywieziono kombajny przodkowe, ograniczono zatrudnienie. Więc, by temu zapobiec, jako związki podjęliśmy wszelkie próby, żeby kopalnia mogła dalej funkcjonować. Chodziło o pracę dla ludzi, ogromne złoża węgla i o okolicznych mieszkańców, dla których był to największy pracodawca w regionie – wspomina  Mariola Miodońska – przewodnicząca ZZG w Polsce w PG Silesia.

Polski (nie) ład okrada górników

Zamiast Polskiego Ładu rząd zaserwował górnikom totalny nieład i chaos. Bez odzewu pozostał apel ZZG w Polsce, który już 13 stycznia wnioskował do ministra finansów o dokonanie odpowiednich zmian przepisów podatkowych, które nie byłyby krzywdzące dla górników. W efekcie wielkiej reformy podatkowej, górnicy  zamiast odczuć podwyżkę wynegocjowaną podczas górniczego protestu pracownicy kopalń, dostali mniejsze wynagrodzenia średnio o ok. 1000zł.

Ustawa górnicza daje drugie życie kopalniom

Poparcie posłów i prezydenta dla nowelizacji ustawy górniczej daje kopalniom drugie życie. Dzięki niej budżet państwa przeznaczy w latach 2022-2031 kwotę 28,82 mld zł na dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych dla przedsiębiorstw górniczych objętych systemem wsparcia, co przewiduje umowa społeczna podpisana między związkami zawodowymi a rządem.