Górnicy to twardzi ludzie
Obecnie pracownicy kopalń Polskiej Grupy Górniczej pracują normalnie, czyli w trybie zmianowym. To nie jest tak, że górnicy się nie boją. Każdy z nich ma rodziny oraz obawy o ich los i byt.
Górnicy to twardzi ludzie
Obecnie pracownicy kopalń Polskiej Grupy Górniczej pracują normalnie, czyli w trybie zmianowym. To nie jest tak, że górnicy się nie boją. Każdy z nich ma rodziny oraz obawy o ich los i byt.
Najwyższy czas podnieść płace
Najwyższy czas podnieść płace w górnictwie. Uspokajanie jednorazówkami nic nie da. Realna płaca w kopalniach zmniejszyła się przez ostatnie lata diametralnie w stosunku do zarobków w kraju. Sprawia to, że młodzi ludzie wybierają inne zawody. A w branży brakuje fachowców. Ciężka i niebezpieczna praca górnika nie jest godnie opłacana.
Cisza przed burzą
Płace w górnictwie realnie spadają. Coraz droższe życie sprawia, że wartość górniczej pensji jest niewielka. Tym bardziej spadek ten widać na tle zarobków innych branż. Szczególnie, kiedy wynagrodzenie porówna sobie młody pracownik, który przyjął się do kopalni i nie widzi dla siebie przyszłości. 2-3 tys. zł to marne wynagrodzenie i kiepska perspektywa. A przy warunkach w jakich musi pracować górnik to granda i powód dlaczego ludzie się buntują, żądając wyższych wynagrodzeń.
Rada Krajowa ZZG w Polsce domaga się zwołania Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników
„WESPÓŁ W ZESPÓŁ”?
24 czerwca wystąpiliśmy z wnioskiem o zwołanie Zespołu Trójstronnego ds. bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Stosowana ostatnio coraz częściej praktyka spotykania się poszczególnych central z przedstawicielami Rządu jest moim zdaniem nieskuteczna i niewłaściwa. W końcu to zespoły branżowe, powołane zostały w celu prowadzenia trójstronnego dialogu sektorowego.
Podatek od „śladu węglowego” zmniejszy import węgla?
W Katowicach, 13-15 maja odbywał się Europejski Kongres Gospodarczy. Ponad 12,5 tysiąca uczestników, 1000 prelegentów z całego świata. Oczywiście nie zabrakło tematu transformacji energetycznej, a co za tym idzie tematu: węgla, dekarbonizacji, polityki klimatycznej.
Walczymy o lepsze warunki dla pracowników
1 maja to międzynarodowy dzień solidarności ludzi pracy. Dzień, w którym pracownicy i związkowcy na całym świecie przypominają o prawie do godnej pracy i godnego życia. Święto Pracy obchodzone jest od 1890r . Wprowadziła je II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
Polska potrzebuje wyższych płac!
Pod takim hasłem 22 września 2018 roku ulicami Warszawy przeszła wielotysięczna manifestacja członków OPZZ. Ramię w ramię protestowali nauczyciele, kolejarze, pracownicy służby zdrowia, ludzie przemysłu, transportu, budownictwa, energetyki i górnictwa. Jednym z głównych priorytetów tej manifestacji było zasygnalizowanie rządzącym ludzkiego niezadowolenia z niskich płac.
W górnictwie pozorny spokój wcale nie oznacza zadowolenia.
Początek roku wysypał się medialnymi doniesieniami, że sytuacja w górnictwie po 2018 roku jest najlepsza od lat, a co niektórzy mówią nawet, że wspaniała. Na potwierdzenie tej tezy prezentowane są wyniki ekonomiczne poszczególnych firm, pojawia się zysk, dywidenda, środki na nowe inwestycje.
Co z tymi układami zbiorowymi pracy?
Ciągle ich brak. A rozszerzając odpowiedź, są na różnych etapach negocjacji w poszczególnych spółkach. W najgorszej sytuacji jest zawarcie PUZP. Mimo że minął już ponad rok od przyjęcia przez rząd „Programu dla górnictwa węgla kamiennego do 2030r”, w którym jasno zapisano, że w górnictwie funkcjonował będzie ponadzakładowy układ zbiorowy pracy.