Porady prawne

Czy i kiedy pracownikowi pracującemu przed monitorem LCD przysługują okulary korygujące wzrok?

Monitor ekranowy w rozumieniu § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r. Nr 148, poz. 973) jest to urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu. Podział monitorów na tradycyjne i LCD jest natomiast podziałem uwzględniającym metodę uzyskiwania obrazu. Zatem przepisy rozporządzenia dotyczą również stanowisk pracy wyposażonych w monitory LCD.

Udostępnianie akt pracownika

Chcę zwrócić się do pracodawcy o udostępnienie mi moich akt osobowych, gdyż mam wątpliwości co do prawidłowości wyliczenie mojego urlopu. Jak mam to zrobić, jakie przepisy  to regulują i czy pracodawca może odmówić spełnienia mojej prośby? - Mariusz (Rybnik)

Zerowy PIT dla młodych

Od 1 sierpnia  obowiązuje tzw. „zerowy PIT dla młodych”. Na czym będzie polegała ta zmiana? Kto będzie mógł skorzystać z nowych przepisów?

Program nazywany przez rząd „Bez PIT dla młodych” będzie polegał na zwolnieniu z opodatkowania przychodów pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Nie ma przy tym znaczenia, ile umów posiada pracownik. Co to oznacza w praktyce? Wyższe wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę.

„Zerowy PIT dla młodych” zwalnia z pobierania podatku od jego wynagrodzenia, nie zwalnia jednak z pobierania składek ZUS!